Rekuperácia - otázky a odpovede

Väčšinu Vašich najčastejších otázok vyriešite TU

Rekuperácia – otázky a odpovede ktoré Vás zaujímajú najčastejšie

Príprava na montáž rekuperácie

Zvládnem realizáciu rekuperácie svojpomocne?

Dodržaním základných pravidiel sa minimalizuje možnosť chyby. Takže rekuperáciu v rodinnom dome si zvládnete spraviť aj sám. Jediné čo treba zistiť ako je to so spustením jednotky a jej prípadnou zárukou. Ale čoraz viac výrobcov dodáva jednotky už priamo s káblom na zapojenie do elektriny práve z dôvodu aby si aj samotný zákazník vedel jednotku spustiť sám, bez toho aby musel angažovať špecialistu a aby nehrozilo poškodenie rekuperačnej jednotky.

Chcem rekuperáciu, s akou svetlou výškou mám uvažovať?

Minimálna svetlá výška je určená projektantom. V súčasnosti je to v obytných priestoroch cca 2,55 m. Ak budú rovody flexi potrubia v podhľade potrebujete uvažovať z SDK doskou min. 1,25 cm, konštrukcia podhľadu min. 2,5 cm a dutina v podhľade na umiestnenie hadíc minimálne 7,5 – 9 cm podľa typu použitej hadice na rozvod vzduchu.

Kedy začať riešiť rekuperáciu - v projekte či až počas výstavby?

Závisí od toho koľko peňazí chcete minúť na projekt. Projektant Vám vie naprojektovať rekuperáciu tak aby spĺňala normy. Je otázka či ovláda aj praktické hľadisko realizácie, a či nie je nútený maximálne zachovať už existujúci projekt (napr. katalógový dom) tak aby nebolo potrebné prerábať ostatné časti projektu. Potom môžu vznikať horšie rešenia. Preto je ideálne pripraviť dom podľa odporúčaní na inštaláciu rekuperácia – výška stropu, podhľady, technická miestnosť a samotnú rekuperáciu riešiť počas hrubej stavby. Ak Vás zaujíma v štádiu výstavby hlavne cena pozrite sa náš cenník komplexných balíkov.

Nehcel som rekuperáciu, nemám prípravu ale už chcem, čo teraz?

Je dôležité si uvedomiť rozsah domu a potrebných stavebných úprav na to aby sa dala rekuperácia spraviť. Ak chceme zasahovať do konštrukcií čo najmenej máme perfektné riešenie – Meltem. Táto rekuperácia sa dá inštalovať aj do hotového domu a funguje rovnako ako centrálna rekuperácia. Viac na www.meltem.sk

Umiestnenie potrubia do podlahy prízemia

Veľmi častý návrh projektantov v projektoch. Nanešťastie dôvod je často jednoduchý. Iné miesto v hotovom projekte nemajú. Ak by chceli ťahať potrubia na rozvod vzduchu v podhľade pod stropom, nevíde svetlá výška domu. Preto ostáva iba podlaha. Ale toto riešenie nie je vhodné. Hrúbka podlahy je malá. Ak tam dáte potrubia lokálne znížite tepelnú izoláciu na minimum a potom môže nastať ochladzovanie potrubí, z toho zrážanie kondenzátu a neskôr aj vznik plesní. A ďaľšia nepríjemná vec je, že musíte použiť ploché potrubia ktoré sú zyčajne výrazne drahšie ako okrúhle flexibilné potrubia. Viac o cenách potrubí na https://rekuperacia.twg.sk/kategoria-produktu/flexi-potrubie/

Aký je minimálny priestor na potrubie v podhľade?

Potrubie je tuhé, nedá sa stlačiť. Preto potrebujete mať v sadrokartónovej dutine priestor o niečo väčší ako je vonkajší rozmer potrubia. Ptrubie DN90 má vonkajší rozmer 9cm a potrubie DN75 má vonkajší rozmer 7,5cm.

Keď vznikne križovanie potrubí, čo s tým?

Ak nechcete príliš znižovať podhľad, je nevyhnutné aby križovanie potrubí vzniklo až napr. v technickej miestnosti kde nebude vadiť nižší strop. Alebo v inej „pomocnej“ miestnosti. Križovaniu potrubí sa totižto pri väčšine domov nedá vyhnúť.

Základné vlastnosti systému rekuperácie

Aké sú bežné priemery flexibilných potrubí?

Najbežnejšie sú používané potrubia DN75 a DN90. Teda vonkajši rozmer potrubia je 7,5 cm alebo 9 cm. Pozor! Potrubia sa nedajú stlačiť, sú tuhé. Preto potrebujete rozmer na umiestnenie potrubia minimálne taký veľký ako je hrúbka potrubia. Ideálne je mať priestoru o niečo viac. Systém sa ľahšie montuje.

Aký je rozmer distribučných boxov do sádrokartónu?

Najčastejšia výška boxov je 10 cm. Preto je dobré v mieste boxu uvažovať s týmto rozmerom v podhľade. Boxy sa zvyčajne nedajú skrátiť viac. Na potrubia (hadice) je potrebné menej miesta, preto ak robíte podhľad na „tesno“ tak v mieste boxu uvažujte s väčšou hrúbkou dutiny v podhľade.

Je možné kombinovať rôzne priemery potrubí? a ploché kanály?

Potrubia je možné kombinovať. Problém je že často neexistujú vhodné tvarovky na spojenie rôznych priemerov potrubia, alebo sú drahé. Pri kombinácii je potrebné vedieť napr. aký priemer hranatého potrubia je ekvivalent kruhového potrubia a podobne. Je dôležité nezvyšovať tlakovú stratu aby systém fungoval čo najtichšie a najefektívnejšie

Aký je rozdiel medzi potrubiami DN 75 a DN 90

Potrubia DN 75 majú vonkajší rozmer 7,5 cm. Potrubia DN 90 majú vonkajší rozmer 9 cm. Rozvody vzduchu DN75 dokážu komfortne preniesť cca 30 m3/h vzduchu, potrubia DN90 umožňujú až cca 45 m3/h vzduchu. To spôsobuje že pri DN75 je potrebné ťahať viac hadíc ako pri DN90. Čo sa týka ostatných vlastností a funkčnosti sú potrubia totožné.

Dá sa potrubie dobre ohnúť? aj na 90° ?

Potrubie DN 75 má polomer ohybu cca 30cm a potrubie DN 90 má polomer ohybu cca 35cm. Do pravého uhla ich neohnete, poškodili by sa. Ak je treba pravouhlý ohyb použite na to určené 90° koleno. viď https://rekuperacia.twg.sk/kategoria-produktu/prislusenstvo/

Stlačím flexibilné potrubie ak sa mi niekde nezmestí?

Nie, potrubie je veľmi tuhé, takže ho nestlačíte. Poškodili by ste ho. Preto je potrebné mať vždy dostatok miesta na ťahanie potrubí.

Aký problém mi rekuperácia pomôže vyriešiť?

Mám problém s vlhkosťou v dome, čo mám robiť?

Rekuperácia je ideálny systém na riešenie problémov s vlhkosťou v dome. Či už sa jedná o vlhkosť ktorá vzlína murivom kvôli porušenej hydroizolácii, alebo sa jedná o vzdušnú vlhkosť, rekuperácia je ideálne riešenie tohto problému. Pomohlo by aj klasické vetranie oknami, ale v zime sa oknami nevetrá skoro vôbec, a 5 minút ráno a 5 minút večer je nedostatočné. Za celý deň sa v objekte nazbiera množstvo vlhkosti už len tým že človek v tomto priestore žije. Výhoda rekuperácie je to, že vetrá non-stop čo oknom nikdy nedosiahnete.

Mám problém s radónom v dome, pomôže rekuperácia?

Radón je plyn ktorý preniká do domu zvyčajne z podložia. Ak nie je v podlahe objektu dobrá protiradónová izolácia tak sa hromadí v objekte. Riešenie je intenzívne vetranie. Čo sa oknom nedá robiť počas celého roka. Na toto je rekuperácia ideálny systém. Je navrhnutá na non-stop prevádzku preto problém s radónom dokáže vyriešiť. Avšak neexistujú štúdie tohto problému. Preto je možné usudzovať len na základe podobnosti. Ak vetrám minimalizujem problém s radónom, takže keď vetrám neustále riešim tento problém. A toto rekuperácia spĺňa.

Čomu sa pri rekuperácii radšej vyhnúť?

Môže rekuperácia fungovať v lete aj ako klimatizácia?

Vo všeobecnosti nie je úplne najvhodnejšie chladiť rekuperáciou. Nie že by to nešlo, ale je dosť veľké riziko, že sa potrubia v lete podchladia, vznikne v nich kondenz a následne aj plesne. Rekuperáciou je najlepšie iba vetrať a samostatnou „klimatizáciou“ chladiť. Cena oboch systémov je podobná ako jedného spoločného pri ktorom sa vlastne spojí chladiaca jednotka s rekuperačnou. Tento systém však nemusí fungovať uspokojivo keďže vzduch nie je práve najideálnejšie médium na distribúciu chladu, či tepla. Navyše by bolo potrebné pouvažovať aj nad tepelnou izoláciou rozvodov.

Musím mať rekuperáciu stále zapnutú?

Rekuperácia je stavaná na nonstop prevádzku. Je odporúčané ju používať stále. Keď je v prevádzke neusádzajú sa v nej v takej miere nečistoty ako keď je vypnutá. Muchy a podobný hmyz sa neusadí v hlavnom prívodnom potrubí a neprilepí sa na jeho steny. Potom sa z neho nemá šancu síriť zápach do celého systému rekuperácie, ako v prípade, že ju vypneme a po pár týždňoch zas spustíme.

Aká je maximálna dĺžka napojenia jednotky na exteriér?

Maximálna dĺžka potrubí smerom od jednotky do exteriéru je závislá od typu jednotky. Čím je trasa potrubia dlhšia tým je tlaková strata väčšia. Každá jednotka má nejaký odporúčaný limit maximálnej tlakovej straty. Ale vo všeobecnosti platí, čím je tlaková strata väčšia (teda čím je dĺžka potrubí väčšia) tým rekuperačná jednotka viac hučí. Preto je ideálne mať potrubia čo najkratšie. Ideálne je jednotku umiestniť na obvodovú stenu a krátkym prepojom sa dostať do exteriéru.

Kedy vzniká kondenzát v rozvodoch vzduchu rekuperácie?

Kondenzát vzniká vtedy keď sa potrubia podchladia. Najčastejšie vtedy keď idú cez chladnejší priestor. Stena potrubia sa ochladí. Ak je v potrubí vlhký vzduch pri styku z chladnou stenou sa vlhkosť vyzráža a ostane v potrubí. Pozor, potrubia nebývajú spádované, takže vyzrážaná vlhkosť v nich môže byť dosť dlho.

Rýchly dopyt k rekuperácii

Ak ste na v sekcii Rekuperácia – otázky a odpovede nenašli čo ste hľadali neváhajte nás kontaktovať,

vyplňte formulár nižšie a pošlite Váš dopyt.

9 + 13 =

Share This