Montáž rekuperácie jednoducho a prehľadne

Montáž rekuperácie je jednoduchá.
S naším návodom bod po bode, pripravíte dom na montáž a rekuperáciu úspešne zrealizujete.

12 rad ako nepokazit rekuperáciu

Profesionálna montáž rekuperácie

Profesionálnu montáž zabezpečujeme v týchto okresoch:
Žilina, Martin, Kysucké Nové Mesto, Čadca, Bytča a Považská Bystrica

Naše produkty vám doručíme na celé Slovensko.
Prezrite si ponuku na e-shope.

Umiestnenie rekuperačnej jednotky

Kdekoľvek v interiéri kde je teplota ideálne 15°C a viac. Najlepšie na takom mieste kde nás nebude vyrušovať hluk z rekuperačnej jednotky, aj keď sú moderné jednotky naozaj veľmi tiché.

Ideálna lokalita: technická miestnosť, kotolňa, vykurovaná garáž, skriňa vo vstupnej chodbe.

Radšej sa vyhnite: spálňa, akákoľvek izba na spanie, kúpeľňa kvôli vlhkosti ktorá môže zničiť elektroniku v jednotke, podkrovie a pivnica kvôli chladu.

umiestnenie-rekuperacnej-jednotky

Manipulačný priestor okolo jednotky

Je lákavé natlačiť rekuperačnú jednotku do čo najmenšieho priestoru. Ale rekuperačná jednotka potrebuje dostatok miesta. Nielen na montáž ale aj na neskoršiu manipuláciu pri servise a čistení.

Okolie jednotky – nechajte voľný priestor 50-70 cm, ideálne aj viac.

Pod jednotkou – priestor umiestnenie sifónu, na jeho neskoršiu kontrolu a následné čistenie.

Nad jednotkou – miesto na potrubia cca DN200 a ich ohyby.

montáž rekuperácie

Typy rozdeľovačov

Montáž rekuperácie sa odvíja od rozdeľovačov. Existujú dva základné typy rozdeľovačov na rozvody vzduchu. Sú ploché a poschodové rozdeľovače.

plochy rozdelovač rekuperácie

Plochý rozdeľovač

Výhoda je: nízka výška cca 10 cm. Čiastočná výhoda aj nevýhoda je možnosť pripájať potrubia z troch strán.

Nevýhoda je: nedá sa jednoducho otvoriť pre účel kontroly a prípadného čistenia

Umiestnenie: ideálne nad rekuperačnú jednotku alebo v bezprostrednej blízkosti jednotky. Nezabudnite, do rozdeľovača vede potrubie DN 160 a viac. Toto potrubie musíte niekam umiestniť. Čím kratšia trasa tým lepšie.

poschodový rozdelovač rekuperácie

Poschodový rozdeľovač

Výhoda je: všetky potrubia systému sa pripájajú z jednej strany, čo znamená, že montáž rekuperácie je jednoduchšia. Box sa dá jednoducho otvoriť pre účel kontroly a prípadného čistenia.

Nevýhoda je: vyššia výška boxu cca 20 cm, čo môže spôsobovať problém so skrytím v SDK podhľade.

Umiestnenie: priamo nad rekuperačnú jednotku alebo stenu alebo v bezprostrednej blízkosti jednotky. Do rozdeľovača vede potrubie DN 160 zo zadnej strany.

Výustky v miestnostiach

Najdôležitejšie je umiestniť prívody a odvody do správnych miestností. A potom treba dbať na to, aby sa pod prívodnou výustkou nebola spiaca alebo sediaca osoba.

Prívod a odvod vzduchu

Čerstvý vzduch privádzame do pobytových miestností: obývačka, spálňa, detská izba, pracovňa, hosťovská izba, výnimočne chodba a to hlavne z dôvodu zachovania rovnakého prívodu a odvodu vzduchu do domu, ak nemáme k dispozícii iné miestnosti.

Vzduch odvádzame z miestností kde vznikajú pachy a vlhkosť: kuchyňa, WC, kúpeľňa, šatník, chodba, variantne vstupná chodba, technická miestnosti, práčovňa.

Vzduch neodvádzame z chladných miestností: pivnica, garáž, špajza a komora s celoročne otvoreným oknom. Odťahom chladného vzduchu by sme znižovali účinnosť spätného zisku tepla rekuperáciou.

Dôležité je zachovať pomer prívodu a odvodu vzduchu do domu. Koľko privediem musím aj odviesť, potom systém funguje výborne

privod a odvod vzduchu

Umiestnenie výustiek

Výustky v jednotlivých miestnostiach umiestňujeme tak aby sme ich nemali nad posteľou, nad písacím stolom, prípadne nad gaučom. Vyhýbame sa miestam kde je človek dlhodobo na jednom mieste bez pohybu.

V zime rekuperácia privádza o niečo chladnejší vzduch ako je v interiéri. Aj tento nepatrný teplotných rozdiel Vám bude prekážať, ak budete pod výstkou dlho.

Ak ešte nevieme kde budú jednotlivé nábytky, zvolíme priestor nad oknom, prípadne dverami, alebo stred miestnosti. Tieto miesta ostávajú zvyčajne prázdne.

Je takmer jedno či dáte výustku do protiľahlého rohu, do stredu či nad dvere. Štúdie zistili že miestnosť sa prevetrá vždy takmer rovnako.

umiestnenie vyustiek rekuperacie

Rozmery rozvodov vzduchu

Používajú sa dva základné typy potrubia. DN75 a DN90. Konštrukčne aj vzhľadovo sú tie isté, líša sa len rozmermi. Na samotnú montáž rekuperácie nemajú rozmery zásadný vplyv.

potrubie rekuperacie DN75

Potrubie DN75

Základné vlastnosti: dĺžka zvitku 50m. Vonkajší priemer potrubia 75mm. Polomer ohybu 290mm. Potrubie je tvarovo tuhé, lokálne ho nestlačíte bez poškodenia. Odporúčaný prietok vzduchu do 33m3/h.

Výhody: dobré využitie v prípade  malej SDK dutiny v podhľade, jednoduchšie umiestnenie do vrstiev podlahy. Ľahšia manipulácia a transport.

Nevýhody: Menší prietok vzduchu ako pri DN90, preto sú potrebné častejšie dve potrubia do jednej výustky. Teda systém potrebuje viac metrov potrubia

 

potrubie rekuperacie DN90

Potrubie DN90

Základné vlastnosti: dĺžka zvitku 50m. Vonkajší priemer potrubia 90mm. Polomer ohybu 330mm. Potrubie je tvarovo tuhé, lokálne ho nestlačíte bez poškodenia. Odporúčaný prietok vzduchu do 45m3/h.

Výhody: univerzálne využitie vzhľadom na vyšší prietok vzduchu. Spravidla postačuje jedno potrubie do jednej výustky. Preto postačuje menej potrubia ako pri menších priemeroch. Pri zmene využitia miestnosti iba zmeníte vyregulovanie na koncovom prvku a máte dostatočný prívod vzduchu.

Nevýhody: väčšie priestorové nároky ako pri potrubí DN75. Náročnejší transport, keďže priemer zvitku je 120cm.

Príprava trás potrubí

Výberom vhodnej trasy potrubia je montáž rekuperácie jednoduchšia, čím ušetríte množstvo práce sebe, alebo montážnikom. Vyhnite sa vedeniu potrubia cez chladné miesta, keď to inak nejde dôkladne ich tepelne zaizolujte. Prestupy cez parozábranu poriadne prelepte.

Potrubie v strope

Najvhodnejší spôsob vedenia potrubia je dutina v sadrokartónovom podhľade. Pri potrubiach DN75 je ideálny priestor 8cm a viac a pri DN90 je ideálny priestor 10cm a viac.

Potrubie je tvarovo tuhé, neuvažujte s tým, že ho lokálne stlačíte, nedá sa to bez poškodenia.

Výhody: potrubie sa ľahko a rýchlo inštaluje, neprekáža iným rozvodom a nie je v studenom priestore. Pri extrémnych problémoch sa viete k nemu dostať a opraviť.

Príprava na montáž rekuperácie:

  • Potrubie je flexibilné, teda od rozdeľovača vediete potrubie ľubovoľnou trasou k výustke. Nepotrebujte kolená, rozbočky, klapky a podobne.
  • Rozvrhnite si trasu tak aby ste sa vyhli betónovým vencom a prekladom, ak to nie je možné budete musieť využiť jadrové vŕtanie, alebo vysekať dieru.
  • Ak akurát betónujete, osaďte vhodné chráničky cez ktoré prestrčíte neskôr potrubie.
  • Ak je to možné vyhnite sa prechodom do studeného priestoru napr. pri bungalove prechodu nad tepelnú izoláciu stropu.
  • Vyhnite sa prechodu cez parozábranu, inak musíte prechod dôkladne prelepiť páskou. Inak riskujete, že cez špáru bude unikať interiéroví vlhký vzduch a ten bude na studenom povrchu kondenzovať. Čo postupne spôsobí vlhké problematické miesto.

 

Vedenie rekuperacie v strope

Potrubie v podlahe

Plastové flexibilné potrubie je možné bez problémov viesť aj v podlahe. Je konštruované a aj sa v zahraniční často ťahá v betónovej stropnej doske.

Výhody: keď nie je sadrokartónový podhľad je to vhodné riešenie. Dokonca môžete jednu podlahu využiť pre ťahanie potrubia pre prízemie aj poschodie.

Na čo si dať pozor:

  • Potrubie ťahajte v podlahe poschodia, nie na teréne. Ak v podlahe na teréne zasiahnete do tepelnej izolácie, spôsobíte tým lokálne tepelné mosty, potrubie sa bude ochladzovať a môže v ňom kondenzovať vzdušná vlhkosť a následne vznikať pleseň.
  • Vzhľadom na rozmery potrubia rekuperácie a bežné hrúbky podlahových vrstiev uvažujte skôr s potrubím DN75.
  • Dbajte na to aby Vám nevniklo kríženie potrubí, inak sa Vám nezmestí rozvod vzduchu do podlahy.
  • Výustky v miestnosti umiestňujte v podlahe na miestach kadiaľ nechodíte, nech na ne nestúpate pri bežnom pohybe po dome. Napr. pri stene, v kúte miestnosti a podobne.
  • Distribučné boxy v miestnosti nemusia byť špeciálne podlahové, postačia aj klasické plechové do podhľadu, voľte také aby sa do podlahy zmestili.
  • Výustky tiež nemusia byť špeciálne podlahové, vystačíte si aj s klasickými, len dajte pozor na to aby po osadení nevyčnievali z podlahy, inak budú zavadzať.
potrubie vzduchu v podlahe

Typy flexibilných potrubí

Flexibilné potrubia sa líšia farbou. My používame iba antibakteriálne potrubia na rozvod vzduchu v rekuperácii. Dajte si pozor na rôzne farby potrubí.

antibakterialne potrubie

Antibakteriálne potrubie

Farba: zvyčajne zelená alebo biela. Farba je to vlastne marketingové odlíšenie, nič viac. Dôležité antibakteriálne a protiplesňové prímesy sa dávajú na vnútornú stranu potrubia.

Výhoda: dlhodobá hygienická nezávadnosť

potrubie bez prisad

Bez antibakteriálnych prímesí

Farba: Často modrá. Konštrukčne, rozmerovo, dokonca aj materiálovo totožné potrubie s antibakteriálnym potrubím. Avšak vnútorná strana je bez dôležitých antibakteriálnych a protiplesňových prímesí. Tieto prímesi môžu časom chýbať a potrubie stratí rýchlejšie svoju hygienickú nezávadnosť.

chránička na káble

Potrubia slúžiace ako chráničky

Farba: Tmavočervená. Tvarovo aj vzhľadovo také isté ako potrubia určené na rozvod vzduchu. Avšak pozor! Nie sú určené na rozvod vzduchu, môžu uvoľňovať škodlivé látky ktoré budete dýchať.

Hlavný znak: nižšia cena, risk zdravia

Slovo

Od nášho odborníka

“ Rekuperácia nie je luxusný doplnok. Je to prvok ktorý Váš dom zmení na príjemnú a komfortnú zónu. Nebojte sa uvažovať nad vetraním s rekuperáciou. Správnym výberom dosiahnete kvalitný výsledok s priaznivou cenovkou. Je dôležité mať svoju predstavu a podľa nej vyberať.  S výberom aj realizáciou Vám radi pomôžeme.“

Ing. Rastislav Tvarog

Montáž rekuperácie v skratke

Naše montážne video Vám v priebehu niekoľkých minút povie všetky dôležité informácie, ako začať s rekuperáciou od A po Z. Tento zjednodušený, ale kompletný návod Vám ozrejmí Vaše otázky. Čo ostane nezodpovedané, s tým nás neváhajte kontaktovať.

Kam s rekuperačkou?

Či už máte rekuperačnú jednotku vo vyhotovení na stenu, alebo na strop, snažte sa ju umiestniť do teplého priestoru. Ideálne do viac ako 15°C. Nechajte okolo nej dostatok miesta na zapojenie a neskoršiu údržbu. Približne 1 x 1 x 1 meter. 

Výber potrubia

Potrubia na rekuperáciu sú rôzne. Najľahšie sa montujú plastové flexibilné potrubia. Voľte antibakteriálne – zvyčajne sú zelené alebo biele. Podľa miesta použite DN75 alebo DN90. Ťahajte ich v teplých priestoroch, alebo ich dôkladne zateplite. 

Výustky v miestnostiach

Do pobytových miestností patrí prívod vzduchu a do miestností kde vzniká vlhkosť a škodliviny patrí odvod vzduchu. V miestnosti je takmer jedno kde výustky dáte. Len ich nedajte nad posteľ, stôl kde často sedíte, prípadne gauč.

Potrubie smerom von

Hlavný prívod aj odvod vzduchu smerom von musí byť tepelne zaizolovaný. Najčastejší je priemer potrubia DN160 + izolácia. Voľte čo najkratšie trasy. Nevznikne zbytočná tlaková strata, a minimalizujete problém kam potrubia skryť. 

Vyregulovanie rekuperácie

Ak sú podobne dlhé trasy, nie je zvyčajne čo regulovať. Ak sú rozdielne, na menších musíte zvýšiť tlakovú stratu napr. na výustke v miestnosti, dlhšie trasy necháte otvorené čo najviac. Ak je potrebné objednajte si u nás vyregulovanie systému. 

Pravidelná údržba

Rekuperácia je takmer bez údržby. Musíte robiť len pár vecí – pravidelne čistiť a meniť filtre, občas vyčistiť sifón na odvod kondenzátu inak sa upchá a takmer nikdy nemusíte čistiť výmenník ani ventilátory. V podstate to zvládnete sami.

Čistenie a výmena filtrov

Ak sa dobre staráme o filtre, nemusíme sa tak často starať o zvyšok rekuperácie. Preto filtre raz za pár týždňov skontrolujte, ak sú špinavé povysávajte ich. Podľa odporúčaní výrobcu rekuperačnej jednotky vymeňte. Spravidla je výmena filtrov aspoň raz do roka.

Čistenie výmenníka

Kontrola a čistenie doskového výmenníka sa nerobí takmer nikdy. Podľa odporúčaní výrobcu je to zvyčajne raz za viac rokov. Ak je výmenník čistý ma vyššiu účinnosť ako keď je znečistený. Najideálnejšie sa čistí osprchovaním čistou vodou, dbajte na pokyny výrobcu Vašej rekuperačnej jednotky.

Kontrola sifónu

Na spodnej strane má väčšina rekuperáciií s dokovým výmenníkom sifón cez ktorý v zime odteká kondenzát. A ten sa zvykne zapchať nečistotami. Sifón je potrebné občas skontrolovať a vyčistiť. Je to jednoduché a určite to zvládnete aj sami. 

Kontrola ventilárov

Raz za niekoľko rokov skontrolujte aj ventilátory v rekuperačenej jednotke. Ak sú zanesené nečistotami použite štetec na vyčistenie. Následne ich opatrne povysávajte. Ideálne je tento úkon spojiť s čistením výmenníka. Keď už je vonku, k ventilátorom sa dostanete veľmi jednoducho.

Ďalšie služby k rekuperácii

Naše ďalšie služby sú pre Vás k rekuperácii za zvýhodnenú cenu. Sme špecialisti na prepočty domov v energetickej triede A0 a na energetické certifikáty ku kolaudácii.

energeticka trieda A0

Energetická trieda A0

Rekuperácia je ideálny doplnok aby Váš som získal hodnotenie do energetickej triedy A0.

Pošlite nám podklady, spočítame Vám najlepšie možnosti ako čo najjednoduchšie a najvýhodnejšie energetickú triedu A0 dosiahnuť.

Ročne spravíme stovky posudkov. Využite naše služby.

Viac na: https://www.twg.sk/dom-a0

energetický certifikát

Energetický certifikát

Sme špecialisti na spracovanie energetických certifikátov. Od roku 2008 sme spracovali 10.000+ energetických certifikátov a posúdení.

Energetický certifikát k rekuperácii od nás získate za zvýhodnenú cenu. Neváhajte sa na nás obrátiť pre viac informácií.

Viac na:  https://www.twg.sk/energeticky-certifikat

Centrálnych rekuperácií

Energetických certifikátov

Rekuperácií Meltem

Energetických posúdení

Kontaktujte nás

Show room: TWG-energo, s.r.o., Rosinská cesta 15, Žilina

Telefón: (+421) 911 640 055

Email: rekuperacia@twg.sk

Nájdete nás: PO-PIA: 7.30 – 16.00

Rýchly dopyt k montáži rekuperácie

1 + 1 =

Share This