Moderná rekuperačná jednotka má tichý chod a pekný dizajn. Napriek tomu, že vyzerá dobre a je tichá, dodržaním zákadných zásad kam umiestniť rekuperačnú jednotku ničomu neublížite, skôr naopak. Predsa len je to zariadenie ktoré je stále v prevádzke. A aj tie najkvalitnejšie rekuperačné jednitky vytvárajú minimálnu hladinu hluku, šumu a vibrácii. Nekvalitné hučia ešte o dosť viac.

Kvalitná rekuperačná jednotka je super

Kvalitné rekuperačné jednotky sú super tiché, preto ich môžete umiestniť aj do šatníkovej skrine v spálni. Ale je to skôr výnimka. Určite je vhodnejšie miesto technická miestnosť, ktorá nie je veľmi chladná. Väčšina rekuperačných jednotiek je konštruovaná na umiestnenie v interiéri. Sú aj rekuperačné jednotky, ktoré sú konštruované do chladnejších priestorov napríklad pod strechu bungalovu.

Ideálne miesto je pri obvodovej stene

Pri umiestňovaní rekuperačných jednotiek treba pamätať na to, že hlavné prívodné a odvodné potrubie má rozmer spolu s tepelnou izoláciou cca 200 mm. Preto sa odporúča umiestnenie rekuperačnej jednotky niekde pri obvodovom murive, aby bola trasa potrubia čo najkratšia. Odvodné potrubie sa dá vyviesť von cez fasádu, ale sú aj riešenia, kde je odvod cez špeciálnu tvarovku cez strechu. Toto riešenie je úplne ideálne. Prívod vzduchu do domu treba umiestniť vo výške a nie pri zemi, aby sa zabránilo nasávaniu prachu, ktorý sa nachádza bezprostredne nad zemským povrchom.

Severná fasáda je vhodnejšia

Umiestnenie  prívodného potrubia je vhodnejšie viac  na severnej ako na južnej fasáde. Hlavne z dôvodu, že v slnko v letných mesiacoch pri svietení na južnú fasádu zdvíha teplotu tejto fasády. Tým pádom do svojho domu cez rekuperáciu môžete nasávať teplejší vzduch. Severná fasáda je tým pádom výhodnejšia.

Rekuperácia a odvod kondenzátu

Pri väčšine rekuperačných jednotiek je potrebné myslieť na odvod kondenzátu. V rekuperačných jednotkách vzniká v zimných mesiacoch kondenzát zrážaním vlhkosti z odvádzaného vzduchu. Toto množstvo nie je veľké, ale je dobré ho odviesť a nenechať ho kvapkať na podlahu. Niektoré rekuperačné jednotky majú riešenie, že sa kondenzát zbiera vo vaničke, z ktorej sa rovno odparuje. Na toto odparenie treba použiť  elektrický ohrev, to však zvyšuje spotrebu elektrickej energie.

Rekuperačná jednotka má malé rozmery

Takže kam umiestniť rekuperačnú jednotku? Či umiestnite rekuperačnú jednotku v blízkosti podlahy, alebo v blízkosti stropu je úplne jedno. Tak isto je jedno či je táto stena nosná, alebo to je len priečka. Väčšina rekuperačných jednotiek pre rodinné domy ma kompaktné rozmery a nízku hmotnosť. Rozmery bývajú okolo 70x70x40 cm a hmotnosť je zvyčajne v rozsahu 30 až 50 kg. Rekuperačnú jednotku umiestnite tak aby k nej bol prístup z dôvodu výmeny filtrov, ktoré je potrebné meniť.

 

Dodržaním týchto jednoduchých zásad dosiahnete funkčný systém vetrania s rekuperáciou so zohľadnením vašich požiadaviek. Veľa ľudí si to neuvedomuje, ale tieto jednoduché zásady zvyšujú šancu, že s rekuperáciou budete nadmieru spokojný.

Ak si neviete rady, kontaktujte nás. Vieme vám v tomto smere pomôcť.

 

Článok pre Vás pripravil:

Ing. Rastislav Tvarog

Energetický špecialista a audítor

e-mail: info@twg.sk

Tel.: 0911 640 055

Share This