Rekuperácia v dome sa stáva bežnou hygienickou výbavou každého moderného domu. Ak si vyberáme systém rekuperácie pre svoj dom, musíme si položiť určité otázky, ktoré nám pomôžu pri výbere.
Čo očakávame od rekuperácie?
Najdôležitejšie je uvedomiť si, čo vlastne chceme od rekuperácie.
Naša priorita môže byť:
- túžba po čistom vzduchu v dome,
- problémy s alergiami v rodine,
- hlučné prostredie, ktoré nám neumožňuje otvárať okná, tak ako by sme chceli,
- zvýšenie komfortu svojho bývania a nezobúdzať sa
každé ráno unavený kvôli vydýchanému vzduchu v spálni.
Všetky tieto požiadavky vieme správnym výberom dosiahnuť. Podľa toho, v ktorej fáze výstavby domu sa nachádzame volíme správny typ rekuperačnej jednotky, ktorá je najdôležitejší prvok systému.
Existujú dve možnosti:
- Centrálna rekuperačná jednotka (projektová fáza, hrubá stavba, rozsiahla rekonštrukcia). Vetracia jednotka sa nachádza napríklad v technickej miestnosti a po dome sú natiahnuté už len rozvody vzduchu.
- Lokálna rekuperačná jednotka (keď už je objekt hotový a nechceme robiť výrazne stavebné zásahy). V každej miestnosti, ktorú chceme vetrať, umiestnime jednu alebo viac lokálnych vetracích jednotiek.
Centrálna rekuperačná jednotka
Pri centrálnej rekuperačnej jednotke máme rozsiahle možnosti výberu.
- Napríklad, ak máme doma alergika, chcem mať dobre vyfiltrovaný vzduch, aby rôzne pele a nečistoty ostali vo filtroch rekuperačnej jednotky, teda mimo nášho domu, sústredím sa na rekuperačnú jednotku s filtrami vyššej triedy, napr. filtre triedy F7.
- Alebo mám obavu, že rekuperačná jednotka sa mi bude zdať bude príliš hlučná a ja som citlivý aj na najmenší hluk, tak vyberám rekuperačnú jednotku, pri ktorej výrobca deklaruje nízke parametre šíriaceho sa hluku, napr. do 25 dB alebo aj nižšie.
- Chcem mať rekuperačnú jednotku, o ktorej vlastne ani celý rok nechcem vedieť , tak vyberiem takú, ktorá len beží a nie je potrebné ju žiadnym spôsobom ovládať. Alebo opačný prípad, chcem vedieť všetko do detailov, vyhodnocovanie úspor, internetové ovládanie, tak vyberiem jednotku, ktorá má takéto ovládanie a záznam parametrov.
- A čo je veľmi dôležité a má veľký vplyv na cenu, je potrebné vybrať správnu veľkosť rekuperačnej jednotky. Na väčšinu rodinných domov bohato postačuje prietok vzduchu do 200 m3/h. Keďže kvalitné jednotky majú variabilný prietok vzduchu optimum je vybrať si rekuperačnú jednotku s prietokmi od cca 90 m3/h do cca 300 m3/h.
Lokálna rekuperačná jednotka
Pri lokálnej rekuperačnej jednotke až také rozsiahle možnosti parametrov zvyčajne nie sú.
- Tieto jednotky vedia vetrať so spätným ziskom okolo 75% (vyššie účinnosti sú zvyčajne len reklamný trik nameraný pri ideálnych podmienkach dosiahnutých v laboratóriu).
- Máloktorá z týchto jednotiek má filtráciu vzduchu.
- Ale je to vynikajúco kompenzované jednoduchosťou montáže, v podstate len vyvŕtate dieru cez obvodovú stenu (priemeru cca 10 cm) a privediete elektrinu. A to je ohľadom montáže všetko. Výborné, no nie? Preto sú najvhodnejšie pre rekonštruované objekty bez rozsiahlych stavebných zásahov
Toto sú základné parametre, na základe ktorých si viem vybrať vhodnú rekuperačnú jednotku, ktorá je základom dobre fungujúceho rekuperačného systému pre náš dom.
Ak máte doplňujúce otázky, neváhajte ma kontaktovať emailom alebo telefonicky.
Článok pre Vás pripravil:
Ing. Rastislav Tvarog
Energetický špecialista a audítor
e-mail: info@twg.sk
Tel.: 0903310385