Všetci máme radi čerstvý vzduch. Na tom sa asi zhodneme. Lenže ako vetrať počas teplého letného dňa?

 

Ako správne vetrať v lete?

Je jedno, či vetráte klasicky oknami alebo za vás vetrá rekuperačný systém. Pri oknách je však potrebné mať určitú disciplínu. Pri rekuperácií máte o starosť menej, pretože veľa vecí urobí za vás.

Najlepšie je počas leta vetrať ráno a v noci.  Málokto je však spokojný s otvoreným oknom keď spí a ráno s hlukom, keď sa všetci susedia vyberú svojimi autami do práce.

Ak je vo vašom dome rekuperácia – nastavte zrýchlené vetranie a vetrajte. Ak máte kvalitnú rekuperačnú jednotku nebude hlučná a vďaka automatickému bypasu sa k vám dostane príjemný vonkajší vzduch. Takto si aj mierne vychladíte dom a pripravíte ho na ďalší teplý letný deň.

 

Ako vetrať cez teplý letný deň?

Ideálne vôbec. Divné, ale pravdivé. Cez teplý letný deň je vonku aj nad 32 °C, ale v dome máme okolo 25-28 °C. Keď otvoríme okná príjemný vánok sa po chvíli zmení na poriadne teplo. Dosiahneme to, že otvorením okna vyhrejeme dom na nevydržanie.

Ak je vaša rekuperácia kvalitná, tak vám pri vetraní mierne predchladzuje privádzaný vzduch v doskovom výmenníku. Potom má podobnú teplotu ako v interiéri. Ideálne je však dom zbytočne nezohrievať a nastaviť vetranie na nižšie hodnoty.

 

Zhrnutie

Počas teplého letného dňa vetráme hlavne v noci, cez deň minimálne. Ak máme rekuperáciu nastavíme program tak, aby cez deň stlmil vetranie a v noci naopak maximalizoval výkon. Takýmto spôsobom si v noci vďaka rekuperácií dom vychladíme a pripravíme na ďalší teplý letný deň.

A kto rekuperáciu ešte nemá, nech sa na nás obráti, radi mu ponúkneme vhodné riešenie.

 

S pozdravom

Ing. Rastislav Tvarog
Energetický špecialista a audítor

e-mail: info@twg.sk

Tel.: 0911 640 055

Share This