centrálna rekuperácia- priznaný strop

Centrálna rekuperácia potrebuje mať pre svoju funkčnosť zrealizovaný rozvod vzduchu do jednotivých častí domu. Riešení ako to spraviť je viac.

Jedno majú zvyčajne spoločné. A to je, že potrubia je potrebné umiestniť tak aby neboli viditeľné.

Najjednoduchšie riešenie rekuperácie

Najjednoduchšie sa rozvody centrálnej rekuperácie realizujú z flexibilných plastových potrubí s priemerom 75 mm alebo 90 mm. Pri použití hviezdicového systému nie sú potrebné veľké prierezy potrubí, preto sa pomerne ľahko dajú schovať.

Najčastejšia a často aj najschodnejšia cesta je umiestniť potrubia v sádrokartónovom strope. Stačí 10 cm dutina a je vybavené.

Centrálna rekuperácia a priznaný strop – problém či výzva?

Čo ale spraviť keď chcem mať priznaný strop bez sádrokartónu. Napríklad chcem mať viditeľné pohľadové drevené trámy?

Potrubia jednoducho natiahnem ponad strop, Nie je to ideálne riešenie, ale keď je potrebné zachovať dizajn, veľa možností nemáme. Je však potrebné dať veľký pozor na to ako bude potrubie tepelne zaizolované. Ak sa nachádza v nevykurovanom podstrešnom priestore musí byť tepelne zaizolované dokonale.

Ak je dom poschodový, použijeme potrubia s priemerom 75 mm a elegantne ich schováme do podlahy poschodia. V takomto prípade je dizajn zachovaný a potrubia umiestnené na ideálnom mieste.

U nás takmer neznámy, ale v zahraničí často používaný spôsob, je umiestniť potrubie rekuperácie priamo do stropnej dosky. Už počas betonáže stropu sa natiahnu potrubia a po zaliatí sa im už nič nemôže stať. Nezavadzajú a svoju funkciu plnia dokonale.

Centrálna rekuperácia a čiastočne priznaný strop

Chcem priznaný strop, ale v chodbe mi nebude vadiť sádrokartón. Potom je poruke toto elegantné riešenie. V chodbe spravím rozvody a do jednotlivých miestností už prejdem a rozvod ukončím výustkou priamo na priečke.

V miestnostiach už rozvody nerobím a strop ostáva priznaný. Takto riešená rekuperácia je po správnom vyregulovaní dokonale funkčná aj bez dlhých rozvodov.

Zhodnotenie obťažnosti

• Rozvody rekuperácie skryté v sadrokartóne – zvládne každý
• Rozvody rekuperácie skryté v sadrokartóne v chodbe a v miestnostiach len výustka bez rozvodov – zvládne každý
• Rozvody rekuperácie umiestnené v podlahe poschodia pri v poschodovom dome – zvládne takmer každý
• Rozvody rekuperácie umiestnené na strope v nevykurovanom podstrešnom priestore – zvládne takmer každý, ale je veľký problém všetko správne zaizolovať
• Rozvody rekuperácie umiestnené priamo v stropnej doske – zvládne takmer každý, ale je potrebné dbať na detaily a mať vyladený projekt, lebo chyby nie je možné opraviť.

Pre viac informácií navštívte náš blog kde nájdete rôzne zaujímavosti a články ktoré neustále pridávame.

S pozdravom

špecialista na rekuperáciu
Ing. Rastislav Tvarog
špecialista na rekuperáciu
0911 640 055
rekuperacia@twg.sk

Share This