Aby rekuperácia dobre fungovala je potrebné vyriešiť nasávanie čerstvého vzduchu do domu a odvod použitého vzduchu z domu. Riešení je veľa, ale len niektoré sú správne.

 

Odporúčania ktoré sa oplatí dodržať

Nasávanie umiestnite na fasádu. Ale nie pri zemi, skôr vo výške, aby ste neprivádzali do domu spolu s čerstvým vzduchom aj kopec prachu.

Ak máte možnosť dajte nasávanie na severnú fasádu. Ak to nie je možné, skúste ho situovať aspoň na zatienené miesto. Je to dôležité hlavne kvôli letnému slnku.

Južná fasáda bude cez letný slnečný deň spaľujúco horúca a spolu s ňou aj vzduch ktorý by ste si z nej nasali priamo do domu.

 

 Odvod vzduchu z domu

Orientácia fasády nehrá v tomto prípade žiadnu dôležitú úlohu. Či je južná alebo severná je viac menej jedno.

Hlavne sa vyhnite umiestneniu odvodu vzduchu z domu k hlavnému vstupu. Ak to spravíte, (mimochodom veľa domov je tak riešených, lebo technická miestnosť býva často pri vstupe), pri každom vchádzaní do domu pôjdete cez „veternú clonu“ a bude zaručene vedieť aký obed Vás čaká 🙂

Veľmi elegantne sa tomu dá vyhnúť riešením využívaným skôr v zahraničí. Rekuperácia máva odvod riešený pomocou špeciálnej tvarovky cez strechu. A navyše sa vyhnete zbytočnému križovaniu potrubí v technickej miestnosti.

 

Najčastejšia obava ľudíobava ludi

Ako ďaleko má byť odvod a prívod vzduchu od seba? Nepokazím tým niečo? Má byť za rohom? A podobne. Ale uistím Vás, v tomto smere sa našťastie nedá až tak veľa pokaziť.

Ak na to máte priestorové možnosti umiestnite odvod a prívod vzduchu na rohu, každé na inej fasáde. Prípadne dajte prívod a odvod aspoň dva metre od seba.

Ak takýto priestorový luxus nemáte, dajte ich kľudne bližšie k sebe.

Rekuperácia je rozšírený systém hlavne v zahraníčí, preto existujú rôzne vychytávky. Existujú tvarovky ktoré prívod a odvod vzduchu sústreďujú na jedno miesto. Len jedno ide naľavo a druhé napravo aby sa nemiešali.

A ak by sa aj prívádzaný a odvádzaný vzduch z nejakého dôvodu trochu miešali nič strašné sa nedeje. Nemáte dome predsa karosársku dielňu spolu so striekaním farieb, takže vzduch odvádzaný z vášho domu je v pohode. Môžete ho dýchať zas a znova 🙂

 

Zhrnutie najdôležitejších zásad

Prívod vzduchu umiestniť na severnú fasádu alebo aspoň na zatienené miesto.

Odvod vzduchu umiestniť všade inde len nie pri hlavnom vstupe

Nebáť sa vzdialenosti medzi prívodom a odovodom vzduchu.

Treba použiť zdravý rozum a riešenie bude dobré a určite Vám poslúži k spokojnosti.

 

Článok pre Vás pripravil:

Ing. Rastislav Tvarog

Energetický špecialista a audítor

e-mail: info@twg.sk

Tel.: 0911 640 055

Share This