Imunitný systém bábätka nie je ešte dostatočne vyvinutý a je obzvlášť citlivý na vonkajšie vplyvy. Ako zabezpečiť v izbe zdravé vnútorné ovzdušie? Hlavne keď v nej dieťa strávi takmer 90% svojho času?

Boj proti alergiám začína starostlivosťou o kvalitu vnútorného ovzdušia

Astma, atopická dermatitída, chronická nádcha … Alergické ochorenia v súčasnosti postihujú takmer každé piate dieťa v rozvinutých krajinách.  Jedna z dôležitých príčin je často opomínaná, kvalita vnútorného vzduchu. Nezabúdajme na to, že dieťa nie je zmenšený dospelý. Dieťa vo vzťahu na svoju veľkosť vdychuje viac vzduchu ako dospelý a spolu s tým aj viac znečisťujúcich látok .

Pozor na čerstvú farbu a nový nábytok!

Rodičia všeobecne chcú pre deti to najlepšie, ale nevedomky spravia to najhoršie. Čerstvo vymaľovaná miestnosť, nový nábytok, leštená podlaha, čistiace prostriedky … To je veľké množstvo prchavých organických zlúčenín (VOC), ako je napríklad formaldehyd, ktorý bude znečisťovať atmosféru v miestnosti dieťatka. Štúdia v štyroch európskych krajinách v roku 2010 poukazuje na to, že 40% detí malo v meraných izbách značne prekročené hodnoty VOC, dokonca až na prahu bezpečnosti. Preto je vhodné kupovať výrobky bez rozpúšťadiel, ktoré sú označené príslušnou environmentálnou značkou.

Vyhnúť sa roztočom a alergénom!

Nezhromažďujte tkaniny v detskej izbe. Záclony, vankúše, plyšové hračky, koberce určite zútulnia izbu a prinesú krásne farby. Ale sú to tiež hniezda roztočovĎalším nepriateľom je vlhkosť, ktorá podporuje ich množenie a vývoj až do formy, že pôsobia ako silný alergén.

Myslite na čerstvý vzduch!

Prirodzené alebo nútené vetranie je dôležité, pretože znižuje koncentráciu škodlivín a vlhkosti. Núteným vetraním zabezpečíte nepretržité prúdenie vzduchu vo vašej domácnosti. Ak použijete vetranie s rekuperáciou minimalizujete tepelné straty v zimnom období. Taktiež vďaka filtrom na prívode vzduchu zabránite vstupu externého znečistenia. Ak takéto zariadenia nemáte, alebo nechcete, uistite sa, že otvoríte okná aspoň dvakrát denne po dobu minimálne 10 minút. Je dobré ak ich otvoríte do kríža, tým zabezpečíte prúdenie vzduchu v domácnosti. Je vhodné prevetrávať aj v noci, ale to je ťažko zrealizovateľné.

 Nastavte kúrenie na správnu teplotu

Odporúčaná teplota v obytných miestnostiach u nás je 20 °C (v západnej Európe dokonca ešte menej)Nadmerná teplota tiež podporuje množenie roztočov. Dajte si pozor aj na suchý vzduch, ktorý môže dráždiť dýchacie cesty bábätka.

Ak ešte stále máte staré radiátory, odporúča sa nahradiť ich modernými, ktoré umožňujú miernejšie vykurovanie a lepšie rozloženie teplôt. Znížením povrchovej teploty radiátora nenastane také vysúšanie vzdušnej vlhkosti v miestnosti. Okrem toho existuje inteligentné programovanie vykurovacieho systému, ktoré vie udržať konštantnú teplotu v miestnosti.

 

Ak máte doplňujúce otázky, neváhajte ma kontaktovať emailom alebo telefonicky.

Článok pre Vás pripravil:

Ing. Rastislav Tvarog

Energetický špecialista a audítor

e-mail: info@twg.sk

Tel.: 0911 640 055

Share This