Hlavný argument predajcov kovového potrubia je: nedávajte si plastové potrubie, budete mať umelý nedýchateľný vzduch. Je to naozaj tak? Pretože v systéme vetrania s rekuperáciou je však takmer nemožné vyhnúť sa plastu. Plast je tam vždy, aj keď si dáte kovové spiro potrubia.

 

Super účinné rekuperačné výmenníky sú z plastu

Takmer každá rekuperačná jednotka má doskový výmenník zhotovený z plastových lamiel. Je vysoko účinný, hygienický a z iného materiálu takmer nezrealizovateľný. Tento doskový výmenník napriek tomu, že vyzerá ako kompaktná krabička s rozmermi asi 30x30x30 cm obsahuje množstvo lamiel, ktoré predstavujú plochu veľa metrov štvorcových veľmi tenkého plastu. Je to potrebné nato aby sme získali spätne teplo z odvádzaného vzduchu.

 

Argument o vyhýbaní sa plastu v rekuperácii neobstojí

Argument, že sa máte vyhnúť plastu veľmi neobstojí. Vzduch privádzaný do domu, či už cez kovové alebo plastové potrubia musí prejsť niekoľkými metrami štvorcovými lamiel v rekuperačnej jednotke. Bežná trasa plastového potrubia od rozdeľovača po výustku v izbe je asi 10 m. To predstavuje plochu asi 3 m2 plastu, pri  potrubí s priemerom 90 mm. Doskový výmenník má plochu plastových lamiel aj 10 m2. Toto porovnanie znázorňuje, že vzduch príde do styku s väčším množstvom plastu v rekuperačnej jednotke ako v samotnom plastovom potrubí určenom na rozvod vzduchu. Plastové potrubie určené na rozod vzduchu je kvalitné, nezávadné a vhodné na použitie v každom dome.

 

Vzduch je v potrubiach len chvíľu

Ak predsa len váhate mám ešte jeden argument. Vzduch je v samotnom potrubí len niekoľko sekúnd. Bežná rýchlosť vzduchu v potrubí je do 3 m/s. Takže pri dĺžke potrubia 10 metrov je v ňom vzduch okolo troch sekúnd. Za takú krátku chvíľu by musel vzduch ísť cez veľmi nekvalitné potrubie aby bolo nejaký umelý zápach z potrubia cítiť.

 

 

Ak máte otázky k rekuperačným systémom a rozvodným prvkom alebo zavažujete nákup rekuperačného systému, neváhajte nás kontaktovať emailom alebo telefonicky.

 

Článok pre Vás pripravil:

Ing. Rastislav Tvarog

Energetický špecialista a audítor

e-mail: info@twg.sk

Tel.: 0911 640 055

Share This