Robíme mnoho cenových ponúk, pre veľa zákazníkov. Preto vieme, čo vás pri výbere rekuperácie trápi najčastejšie. A vieme aj to, že obchodníci vám to žiadnym spôsobom neuľahčujú. Čo predávajú, je vždy najlepšie :-).

Vytvorili sme pre vás stručné, prehľadné a názorné porovnania pri rekuperácií, pričom sme sa zamerali na to, čo vás pri výbere trápi najviac. Každý si z tohto porovnania zoberie informáciu, ktorá s vami najviac ,,zarezonuje,,.

 

Rekuperácia s predohrevom alebo bez?


Asi najčastejšia otázka. Dôvod je v celku jednoduchý. Časť výrobcov vyrába rekuperačné jednotky s predohrevom a časť bez neho. Predohrev znamená, že pomocou nejakého zariadenia ,,prihrejeme,, vzduch, ktorý vám vchádza do systému rekuperácie.

O ,,prihriatí,, hovorím zámerne,  pretože  vzduch sa ohreje o 2-3 °C,  Tento nárast teploty zabezpečí to, že výmenník v rekuperačnej jednotke nezamrzne tak často. Zariadenie, ktoré na to slúži ako predohrev je najčastejšie elektrická špirála s príkonom 600-1300 W, čo nie je málo, vzhľadom na cenu elektriny. Ďalším variantom predohrevu je zemný výmenník alebo vodný dohrev. Tieto riešenia sú však dosť nákladné.

Naproti tomu kvalitnejšie rekuperačné jednotky majú zabudovanú automatiku, ktorá zabezpečí to, že vyhodnocuje, či výmenník v rekuperačnej jednotke zamŕza alebo nie.  Ak áno, automaticky utlmí nasávanie studeného vzduchu do doby, kým teplý interiérový vzduch výmenník v rekuperácií rozmrazí.  Posúďte sami. Je to také dôležité, aby práve toto bola vaša otázka č. 1? Ja si myslím, že nie. 

Náš tip: Predohrev nie je vo vašej domácnosti s rekuperáciou potrebný.

 

Rekuperačná jednotka pod strop alebo na stenu?

Čo sa týka funkčnosti jednotky je to v podstate jedno. Vetrať bude aj jedna, aj druhá rovnako.

Čo sa týka praktickosti, tak rekuperačná jednotka na stene je lepším variantom. Ak chcete vymeniť filtre je to pohodlnejšie na stene. Keď je jednotka pod stropom, vyberiete filter a hneď máte plné oči prachu. Nič príjemné.

Ak by ste chceli čistiť vnútro rekuperačnej jednotky, na stene je to pohodlné. Pod stropom s rukami nad hlavou už až tak veľmi nie. 

Náš tip: Ak máte miesto, odporúčame zavesiť rekuperačnú jednotku na stenu, je to krajšie a praktickejšie. 

 

 

Rekuperácia s vlhkostnými čidlami a CO2 čidlami

Je to zaujímavé riešenie. Má to však jednu obrovskú chybu. V bežnom objekte napr. rodinnom dome neprodukujete žiadnym masívnym spôsobom škodliviny. Áno vzduch vydýchate, keď vás je veľa v jednej miestnosti, aj paru vytvoríte, keď si dáte horúcu sprchu. Lenže v oboch prípadoch je to len na malú chvíľu. 

Ak máte rekuperáciu zapnutú stále, tak sa para z kúpeľne vyvetrá nie za minútu, ale za desať minút. Takže nenastane žiadna katastrofa, ak nemáte CO2 a vlhkostné čidlo. A navyše kvalitnejšie rekuperačné jednotky majú funkciu rýchleho prevetrania, takže stlačením jedného tlačidla zachránite situáciu v zlomku sekundy.

Náš tip: CO2 čidlo a vlhkostné čidlo nie je vo vašej domácnosti potrebné.

 

Rekuperácia so zemným výmenníkom

Zemný výmenník je zaujímavá vec, ak je dobre zhotovený a ak máte dostatočný balík peňazí. Nasávate vzduch cez potrubie, ktoré je v zemi a tým ho ohrievate/chladíte, avšak toto riešenie je veľmi háklivé na zhotovenie. Ak sa nepodarí na 100 %, potom si koledujete o vznik plesní v potrubí, čo nie je nič príjemné, aj čo sa vášho zdravia týka. 

Druhá možnosť je použiť napr. soľankový výmenník. Teda zakopete na záhrade desiatky metrov hadice, v ktorej je tekutina, ktorá sa v zemi ohreje alebo ochladí, podľa toho, či je zima alebo leto. Toto získané teplo alebo chlad sa odovzdá privádzanému vzduchu do vašej rekuperačnej jednotky. 

Zhrnutie: Ak nie je výrazne navýšenie ceny pre vás problém, je to možnosť ako si ešte viac zlepšiť komfort bývania. Ak výrazne navýšenie ceny je problémom, potom vám zemný výmenník nestojí za to. Až také navýšenie komfortu to zasa nie je. 

Náš tip: Vzduchový zemný výmenník neodporúčame. 

 

Tento článok pre vás vytvoril: 

Ing. Rastislav Tvarog
Energetický špecialista a audítor
e-mail: info@twg.sk

 

 

Share This