Prepojenie rekuperačnej jednotky a rozvodov rekuperácie v dome je jednoduchá vec, ale človek sa v nej dokáže poriadne zamotať. Toto prepojenie spôsobuje hneď niekoľko problémov a navyšie nesprávnym riešením si niekoľko ďalších problémov môžete vyprodukovať do budúcnosti vy sami.

 

Vyriešte problémy hneď na začiatkukrizovanie potrubi rekuperacie

Problém číslo 1 je, že všetko potrebné musíte vtesnať na malú plochu, zvyčajne do technickej miestnosti alebo kúpeľne kde ste si vyčlenili miesto na osadenie rekuperačnej jednotky. Preto treba trasovanie potrubí naozaj dobre premyslieť aby ste sa vyhli niekoľkonásobnému križovaniu potrubí. Veľmi dôležité je vyhnúť sa križovaniu hlavných prívodných a odvodných potrubí  lebo tie majú veľké rozmery a vy máte zvyčajne veľmi málo miesta.

Problém číslo 2 je, že hlavné prívodné a odvodné potrubia sú veľkého priemeru a navyše je potrebné ich tepelne zaizolovať. Preto je potrebné sa pripraviť na priemery potrubí cca 20 cm a viac.

Problém číslo 3 je výber správneho typu prepájacieho potrubia. Môže byť kovové spiro ktoré je potrebné tepelne zaizolovať, prípadne z penových „tvaroviek“ alebo tepelne izolované flexibilné potrubie. Výber prispôsobte svojím schopnostiam alebo schopnostiam montážnej firmy

 

Čo pri rekuperácii riskujete zlým výberom potrubia?

Materiálovo sú potrubia rovnako vhodné na prívod a odvod vzduchu.

Ak si na prepojenie rekuperačnej jednotky a rozvodov rekuperácie v dome vyberiete kovové spiro potrubie, pripravte sa na zdĺhavú prácu pri inštalovaní potrubia a na ešte zdĺhavejšie lepenie tepelnej izolácie na potrubie, toto riešenie je veľmi kvalitné, ale je skôr určené pre profesionálov a navyše platených za úkol a nie za hodinu práce.

Pri flexibilnom potrubí ide inštalácia hravo aj úplným začiatočníkom, ale je potrebné dať si pozor aby bolo potrubie čo najvystretejšie a nebolo nikde deformované. Inak budete mať problém z dôvodu vysokej tlakovej straty a tým pádom zvýšené hučanie rekuperačnej jednotky.

 

Ktoré potrubie musím pri rekuperácii tepelne izolovať?pripojenie rekuperačnej jednotky

Pri rekuperácii tepelnou izoláciou rozhodne nešetrite na hlavnom prívode čerstvého vzduchu z vonku do rekuperačnej jednotky, inak riskujete orosovanie potrubia a stekanie kvapiek vody celú zimu. Ideálne je použiť celkovú hrúbku tepelnej izolácie 5 cm.

Taktiež je dobré tepelne zaizolovať odvod vzduchu z rekuperačnej jednotky smerom von z domu. Tiež tadiaľ v zime prúdi studený vzduch, ale nie je to až také „citlivé“ ako prívodné potrubie.

Napájacie potrubia medzi rekuperačnou jednotkou a rozdeľovačmi nie je nevyhnutné tepelne izolovať, ale nič nepokazíte ani keď ich zaizolujete.

 

Hlavná myšlienka

Tým čo sa nechcú dva dni naťahovať pod stropom technickej miestnosti odporúčam použiť tepelne izolované flexibilné potrubie, poriadne ho povystierať a nedeformovať ho, bude fungovať vinikajúco.

A pre tých čo sú perfekcionisti, prípadne túžia po čo najlepšom výsledku a bezporuchovosti, použite kovové spiro potrubie a dôkladne ho tepelne zaizolujte. Výsledok bude perfektný.

Tretia možnosť je na prepojenie rekuperačnej jednotky a rozvodov využiť tepelneizolované tvarovky určené na zhotovenie potrubia, je tam perfektný výsledok, ale treba si poriadne priplatiť za materiál.

 

 

Článok pre Vás pripravil:

Ing. Rastislav Tvarog

Energetický špecialista a audítor

e-mail: info@twg.sk

Tel.:  0911 640 055

Share This