Celoročná prevádzka rekuperačnej jednotky je jednoduchá a dá sa povedať, že zložitá zároveňČo odborník, to odlišný názor. Všetci ,,odborne zdatnejší,, sa však zhodnú na tom, že rekuperácia sa má prevádzkovať NON-STOP. Žiadne vypínanie, zapínanie, či prehnané nastavenie. Najvhodnejšia je neustála prevádzka rekuperačnej jednotky na nízkych prietokoch vzduchu.

Sú však aj špecifické obdobia, keď vyššie uvedené až tak úplne nemusí platiť. 

 

Rekuperácia a viac dní vašej neprítomnosti

Keď sa v objekte nenachádzame, nie je potrebné vetrať v našom ,,bežnom,, režime. Vďaka programu je efektívnejšie nastaviť rekuperáciu na nižšie prietoky vzduchu. Tým, že bude dom prázdny je postačujúce vetrať iba čiastočne. Nevznikajú škodliviny, teda netreba toľko vetrať.

 

Rekuperácia a chlad vonku

Keď sa vonkajšie teploty pohybujú okolo 0°C a nižšie je na zváženie, či rekuperáciu neprepnúť na útlmový režim. Prevádzka rekuperačnej jednotky je každej domácnosti iná, preto je to potrebné vyskúšať individuálne.

noci je zvyčajne nastavený aj útlm vykurovania, teda dom sa ochladzuje. K tomu rekuperácia napriek vysokým spätným ziskom privádza mierne chladnejší vzduch (ak je v interiéri 22°C privádza cca 19-20°C). To dom postupne tiež ochladzuje.

Preto je zaujímavá možnosť dať rekuperáciu na útlmový režim. Zníži sa prietok, tým pádom sa zvýši spätný zisk tepla a pritom sa dom stále ako tak vetrá.  Ako som spomenul hneď na začiatku je to veľmi individuálne a vhodnosť je potrebné vyskúšať.

 

Rekuperácia a silný mráz

Keď vonku mrzne a je -10 °C a viac stupňov pod nulou odporúčam zvážiť vypnutie rekuperačnej jednotky. Takáto zima našťastie nebýva dlho, takže by sa nemalo nič diať, ani keď sa niekoľko dní v roku nevyvetrá.

Keď je veľká zima napriek vysokému spätnému zisku kvalitných rekuperačných jednotiek môže prúdiť dnu cca 15°C vzduch, čo už môže byť poznať. Rekuperačné jednotky bývajú stavané aj na takéto podmienky, ale komfort vplyvom chladného vzduchu sa môže znižovať.

Cez deň treba vetrať samozrejme pomocou rekuperácie a v noci keď býva ešte chladnejšie teda aj pod -10°C zvážiť dočasné vypnutie. Ale opäť platí, že prevádzka rekuperáčnej jednotky je veľmi individuálna a závisí od konkrétnej domácností.

 

Rekuperácia a veľké teplo

Aj s veľkým teplom v lete sa treba prispôsobiť. Našťastie kvalitné rekuperačné jednotky to robia automaticky. Vďaka funkcii automatického bypassu (teda obtoku) cez horúci deň vďaka spätnému zisku  ,,chladu,, z vnútorného vzduchu pomalšie prekurujú interiér a v ňom pomocou otvoreného obtoku interiér efektívne príjemne chladí a pripravuje na ďalší teplý deň.

Ale môžeme tomu aj pomôcť, hlavne ak je vonku príliš teplo. Nastavte režim vetrania na nízky prietok vzduchu a dosiahnete vyšší spätný zisk rekuperácie a nižší prísun teplého vzduchu z exteriéru, ale napriek, tomu stále budete mať vyvetrané.

 

Správna prevádzka rekuperačnej jednotky je potrebná!

Ako vidíte rekuperácia s automatikou je nevyhnutná. Počas roka sa tak výrazne mení teplota od 40°C až po -20°C, že správna prevádzka rekuperačnej jednotky je potrebná aj pri kvalitnej rekuperačnej jednotke. Všetky uvedené ,,vylepšenia,, sú individuálne a závisia od prevádzky vašej domácnosti a pocitu vášho komfortu. Preto odporúčam vyskúšať a zariadiť sa podľa svojich momentálnych ,,pocitov,,.

 

V prípade akýchkoľvek otázokna ktoré neviete nájsť odpoveď, nás neváhajte  kontaktovať e-mailom alebo na tel. 0911 640 055 alebo 0910 310 385.

 

Tento článok pre vás vytvoril: 

Ing. Rastislav Tvarog
Energetický špecialista a audítor
e-mail: info@twg.sk

Share This