Presne toto trápi veľký počet ľudí, ktorí zvažujú, či inštalovať  alebo neinštalovať  vo svojom dome vetranie s rekuperáciou. Ak sa na to pozeráme čisto z finančného  hľadiska majú z určitej miery pravdu. Podľa výpočtov sa návratnosti pohybujú okolo 8 rokov. Je to však úplne zlý pohľad a hlavne nepochopenie hlavného princípu načo vlastne rekuperácia je.

 

Hygienický štandard, niekde už 30 rokov, u nás luxusná novinka

Vetrací systém v dome vôbec nie je energetická záležitosť, je to hygienický štandard! Rekuperácia veľmi výrazne zvýši kvalitu bývania. Vo vašom dome budete mať konečne vyvetraný vzduch. Moderné domy sú dobre zaizolované. Majú minimálne netesnoti. Dýchate podobne ako vaši rodičia pre 30 rokmi, ale do vášho domu neprúdi žiaden čerstvý vzduch. Preto je váš dom okrem leta stále nevyvetraný.

 

Domy sú tak tesné, že sa v nich každú noc dusíme

Energetická hospodárnosť uvažuje s pol násobnou výmenou vzduchu za hodinu. Rôzne hygienické normy uvažujú s jedno až dvojnásobnou výmenou vzduchu v objekte za hodinu. Moderné domy majú výmenu vzduchu blížiacu sa k NULE. Šetríme energiu, ale popri tom sa vo svojich domoch dusíme.

 

Vetranie s rekuperáciou je hygienický štandard

Na vetranie s rekuperáciou sa pozerajte ako na systém, ktorý zvyšuje hygienický štandard bývania a má pozitívny vplyv na vaše zdravie. Vaša peňaženka samozrejme pocíti nákup tohto systému. Na bežný rodinný dom sa rekuperácia pohybuje v cene okolo 3 tisíc až 4 tisíc eur bez DPH. Na druhej strane si svoje zdravie a zdravie vašej rodiny určite ceníte na ďaleko vyššie hodnoty ako je cena systému vetrania s rekuperáciou.

 

 

 

Ak máte doplňujúce otázky, alebo zvažujete nákup rekuperácie, neváhajte ma kontaktovať emailom alebo telefonicky.

Článok pre Vás pripravil:

Ing. Rastislav Tvarog

Energetický špecialista a audítor

e-mail: info@twg.sk

Tel.: 0911 640 055

Share This