Doma ich máme tisíce a možno ani o nich nevieme. Roztoče v dome sú ľudským okom neviditeľné, o to však nebezpečnejšie. Počet ľudí s alergiami na roztoče v posledných rokoch značne narastá.

Je za tým súčasný životný štýl, kedy ľudia trávia väčšinu svojho času zatvorení doma. Miestnosti sú často zaprášené a zle vetrané, a tým spôsobujú obyvateľom domov nemalé ťažkosti. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité dbať na správne vetranie miestností. Najjednoduchším riešením je rekuperácia v dome, vetrá neustále a bez toho aby ste ju museli kontrolovať.

 

Čo sú roztoče a ako sa šíria?

Roztoče v dome sú príbuzné pavúkom, majú osem končatín. Nachádzajú sa až v 90 % domácností a novostavbu dokážu kolonizovať  už v priebehu roka.

Najlepšie sa im darí vo vlhkom a teplom prostredí ako sú naše postele, matrace, lôžkoviny, oblečenie, plyšové hračky, čalúnený nábytok a koberce. Živia sa časťami odumretej kože, preto najčastejšie vznikajú práve v posteliach.

Roztoče spôsobujú choroby svojimi alergénmi, ktoré sú najviac obsiahnuté v ich výlučkoch. Tieto alergény sa šíria najmä prúdením  vzduchu, ktorý sa vytvára pri bežných činnostiach. Ľuďom sa do organizmu dostávajú vdýchnutím.

 

 

 

Čo všetko nám roztoče môžu spôsobiť?

Alergia na roztoče má tú nevýhodu, že jej sezóna trvá prakticky stále. Človek sa necíti dobre v domácom prostredí, dokonca vo vlastnej posteli.

Celoročným vplyvov roztočov sa môže alergia zhoršovať a  premeniť sa až na silnú astmu. Podobne dokážu roztoče v dome zhoršiť prejavy atopického ekzému.

Bežne ale roztoče v dome spôsobujú problémy s dýchaním, najmä v noci. Vyvolávajú kýchanie, kašeľ, zapchatý nos, svrbenie nosa a očí alebo slzenie očí. Ak sú vám tieto príznaky povedomé možno trpíte alergiou na roztoče aj vy.

 

 

Rekuperácia v dome vám pomôže zbaviť sa roztočov

Prevenciou je hlavne pravidelné upratovanie, pranie, výmena obliečok,  odstránenie kobercov, či závesov.

Keďže tieto alergény sa víria vzduchom, je veľmi dôležité správne vetranie. Oknami by sme potrebovali vetrať takmer neustále, preto to treba nechať na automatickú rekuperáciu. Roztočom sa taktiež veľmi dobre darí vo vlhkom prostredí.

A tu je práve riešením rekuperácia v dome. Rekuperáciou sa vysokej vlhkosti veľmi ľahko zbavíte. Okrem roztočov sa nachádza vo vzduchu vašej domácnosti nespočetne veľa škodlivín. Plesne,  prachové častice, vydýchaný vzduch, pachy či rôzne chemické látky. Toho všetkého sa zbavíte vďaka rekuperácii.

 

Článok pre vás vytvoril: 

 

Ing. Rastislav Tvarog
Energetický špecialista a audítor
e-mail: info@twg.sk
Tel.: 0911 640 055

Share This