Viete na čo slúži rekuperácia? Ak nie,  tak sa potom  dusíte vo vlastnom dome. Silné tvrdenie? Možno, ale je pravdivé. Každý chce žiť zdravšie, preto sa väčšinou snažíme viac cvičiť, zdravšie sa stravovať, dopriať si viac spánku. Málokto sa však zamýšľa nad vzduchom, ktorý dýchame. Rozhodne by sme sa mali zamyslieť nad vzduchom okolo nás, pretože na nás vplýva aj pri každodennej činnosti.

 

Ako je na tom príroda?

Zakaždým, keď vydýchneme, znížime kvalitu vzduchu v našom okolí a zvýšime hladinu CO2 (oxidu uhličitého). Vzduch, ktorý vydychujeme obsahuje približne 4 objemové % CO2, zatiaľ čo vonkajší vzduch obsahuje iba 0,04 %. Aj keď sme doma bez pohybu pred televíziou, vydýchame za celý deň viac ako kilogram CO2. Obsah CO2 vo vzduchu je preto veľmi vhodným spôsobom pre hodnotenie kvality vzduchu. Najčastejšie sa uvádza v „počte častíc na milión jednotiek vzduchu“ – ppm (parts per million). Aktuálne hodnoty CO2, ktoré sú považované za priemerné pre našu Zem pri rôznych štatistikách sú prezentované na webe: http://co2now.org/ a https://www.co2.earth/. Aktuálna priemerná hodnota ppm v exteriéri pre september 2018 je okolo 407 ppm. Avšak všade tam, kde sa zdržujú ľudia – v našich mestách, v školách, v kanceláriách a najmä v našich domovoch  rapídne stúpajú úrovne CO2.

 

Ako sú na tom naše domovy?

V slabo vetraných priestoroch  presahuje často koncentrácia C02 aj 1700 ppm. V menších a uzavretých spálňach bez rekuperácie môže hodnota CO2 v nočných hodinách presiahnuť 2500 ppm. Niektoré zdroje uvádzajú až alarmujúcu hranicu 4000 ppm. Pri takýchto hodnotách si človek nemôže pri spánku odpočinúť a ráno vstať s pocitom sviežosti. V stredne veľkej kancelárii (cca 10 pracujúcich) sa ku koncu pracovnej doby hodnoty približujú k 2800 ppm.  Pri podkrovnej spálni (dvaja dospelí), stačí jedna noc so zatvorenými oknami a dverami a ráno máte hodnotu CO2 kľudne aj 3600 ppm.   A čo naši najmenší? V detskej izbe (jedno dieťa) sa ranná hodnota približuje až na 3200 ppm.  Pri týchto hodnotách CO2 nie je možné riadne pracovať, sústrediť sa a ani oddychovať. Človek je v koncoch a ani nevie prečo.

 

Čo pre vás znamená všetko to PPM?

Klasické vetranie? Bez šance

Už z daných údajov môžte vidieť, že vzduch, ktorý dýchame v interiéri znižuje kvalitu nášho života a klasickým vetraním môžeme kvalitu vzduchu zvýšiť len mierne. Čím je menší dom alebo byt, tým je vetranie oknami horšie regulovateľné. Je to spôsobené malým objemom vzduchu, ktorý sa rýchlo vydýcha. V malom dome alebo byte nepostačuje poriadne vyvetrať 3-krát do dňa oknami, ako je často prezentované! Po každom vyvetraní sa po pár minútach  dostanete do počiatočnej pozície obsahu C02 povedzme na hodnotu 500 ppm. Nie je totiž možné vyvetrať do zásoby! Takže šetríme energiu, ale popritom si nevedomky ničíme svoje zdravie.

Rekuperácia? Jednoznačne áno

V súčasných nových domoch, ktoré sú kvalitne postavené a neprefukuje cez rôzne špáry a okná, je kvalita vzduchu bez vetrania s rekuperáciou podstatne horšia ako pri starých “deravých” domoch. A nie ste predsa stroj aby ste bežali pravidelne otvárať okná. A keď je vonku zima, tak sa okná neotvárajú vôbec. Z tohto vyplýva, že ak chceme v súčasnej kvalitne postavenej novostavbe dosiahnuť kvalitný vzduch, tak riešením je vetranie pomocou rekuperácie. Jednoducho sa bez nej nezaobídeme. Dobre nastavený systém rekuperácie udrží hladinu koncentrácie CO2 na prijateľných hodnotách. Zabezpečí stály prísun čerstvého vzduchu a ušetrí aj náklady na vykurovanie. Prevádzka  je jednoduchá – užívateľ mení iba filtre, ktoré sú ľahko prístupné a rýchlo vymeniteľné.  Naša rekuperačná jednotka  obsahuje aj CO2 čidlo, vďaka ktorému vyhodnocuje kvalitu vzduchu a prispôsobuje množstvo privádzaného vzduchu do domácnosti. Kto rekuperáciu ešte nemá a chce žiť zdravšie, nech sa na nás obráti, radi mu vysvetlíme možnosti a ponúkneme vhodné riešenie.   S pozdravom, Ing. Rastislav Tvarog Energetický špecialista a audítor e-mail: info@twg.sk Tel.: 0911 640 055
Share This