Aký majú tepelné mosty vplyv na váš komfort bývania? Dosť výrazný. A ako vám z veľkej miery pomôže práve rekuperácia?  Veľmi efektívne, ale pekne po poriadku, čo sú vlastne tepelné mosty?

 

Čo sú tepelné mosty a ako vznikajú?

Pri tepelných mostoch ide o spojenie dvoch prostredí – vonkajšieho a vnútorného cez obvodovú konštrukciu domu. Príčinou tepelných mostov je nevhodné riešenie alebo zlé vyhotovenie konštrukčných detailov. Najproblematickejšie miesta sú tepelné mosty okolo okien, dverí, poškodené tesnenia, prípadne zle zhotovené zateplenie.

Sú to miesta, kde je lokálne znížená povrchová teplota. Všetky tieto povrchy vám môžu spôsobovať pocit chladu. Spočiatku môže byť problémom únik tepla v zimných mesiacoch. Interiér sa stáva chladnejším a tepelné mosty teda môžu spôsobiť zvýšenie nákladov na vykurovanie.

 

Pozor na vznik plesní. Rekuperácia pomôže! 

Neskôr, keď teplota klesne na hranicu, pri ktorej vlhkosť začne kondenzovať na vnútorných stenách a v kútoch miestností, už ide o vznik plesní, a teda aj o vaše zdravie. Čím väčšia vzdušná vlhkosť v dome, tým je problematických miest viac.

Princíp vzniku problému je jednoduchý. Keď je vlhkosť v dome okolo 60 % máte problém s povrchmi konštrukcie, ktoré majú teplotu nižšiu ako 13 °C, ale ak je vlhkosť vyššia napr. 80 % potom sú problematické povrchy aj s teplotami 17 °C. Čo už je skoro každý povrch.

Ak  začnete bývať v novostavbe máte pocit vlhkého vzduchu, keďže stavebná vlhkosť sa skoro nikdy nestihne úplne vyvetrať. Na to aby ste znížili vlhkosť vo vašom dome vám výrazne pomáha práve vetranie. Avšak vetrať je potrebné pravidelne a intenzívne. A na to je najvhodnejšia rekuperácia. Ak už rekuperáciu máte a chcete predísť zvýšenej vlhkosti vo vašom dome je vhodné využívať svoju rekuperačnú jednotku naplno.

 

Termovízne meranie odhalí úniky tepla

Rekuperácia vám teda vyrieši problém s vlhkosťou a následným vznikom plesní. Nevyrieši však problém s nadmerným únikom tepla. Tie najhoršie najstudenšie miesta je potrebné opraviť. Najlepším riešením ako zistiť, kde v dome sa tepelné mosty nachádzajú je práve termovízne meranie.

Ak ste dom práve postavili a chcete si byť istý, že máte dom zhotovený správne, dajte si zrealizovať termovízne meranie. Nestojí to veľa a pomôže vám hlavne pri hľadaní problematických miest, pri ktorých vám nepomôže ani rekuperačná jednotka.

Následne môžete vykonať opatrenia vďaka ktorým vám už z domu nebude zbytočne unikať teplo a tým ušetrite aj na vašej peňaženke.

 

P.S. Ak máte záujem o termovízne meranie neváhajte nás kontaktovať na tel. 0911 640 055 alebo navštívte náš špecializovaný web: termovizia.twg.sk

 

Tento článok pre vás vytvoril: 

Ing. Rastislav Tvarog
Energetický špecialista a audítor
e-mail: info@twg.sk

 

Share This