Nie je potrebné sa obávať rozmerov, hlučnosti a ani vzhľadu rekuperačnej jednotky. Väčšina rekuperačných jednotiek ma elegantný dizajn, ktorým sa majiteľ domu môže pokojne chváliť a nie ju schovávať na neprístupných miestach.rekuperačná jednotka optimocosy

Umiestnenie v interiéri

Pri hľadaní vhodného miesta pre rekuperačnú jednotku si treba uvedomiť, že väčšina z nich je konštruovaná na umiestnenie v interiéri. Interiérové jednotky majú poväčšine prijateľný vzhľad, okrem niektorých EKO modelov, kde sa šetrí na všetkom, ešte aj na farbe obalu.

Umiestnenie v chladnejších priestoroch

Sú samozrejme aj jednotky, ktoré je možné umiestniť napríklad v neobytnom podstrešnom priestore. Takéto rekuperačné jednotky musia byť vybavené dostatočne hrubou tepelnou izoláciou, aby sa nestrácala účinnosť spätného zisku tepla z odvádzaného vzduchu.

Prístupné miesto

Umiestnenie rekuperačnej jednotky je vhodné zvoliť tak, aby k nej bol dobrý prístup. Pretože je potrebné sem tam v nej vymeniť filtre, prípadne spraviť základné prečistenie jednotky. Preto si v snahe ušetriť trochu miesta nekomplikujte život a jednotku neumiestňujte na také miesta kde sa nedá neskôr dostať.

Rozmery rekuperačnej jednotky

Veľkosť rekuperačných jednotiek sa zvyčajne pohybuje na úrovni veľkosti závesného kotla, t.j. okolo 70x70x40 cm. V týchto a veľmi podobných rozmeroch je väčšina rekuperačných jednotiek od všetkých výrobcov. Jednotka sa tým pádom zmestí aj do šatníkovej skrine, ak by iné miesto nebolo k dispozícii.

Technická miestnosť

Ak ste ešte len vo fáze návrhu Vášho domu, prípadne idete kupovať katalógový dom, nezabudnite na technickú miestnosť vo vašom dome. Ušetrí Vám kopec starostí s umiestnením rôznych technických zariadení. Rekuperačná jednotka je tiež len technické zariadenie, preto je pre ňu najlepšie miesto v technickej miestnosti.

Prívod a odvod vzduchu

Podľa typu rekuperačnej jednotky je potrebné pripojiť na hlavný prívod a odvod vzduchu potrubie s rozmerom DN 160 alebo DN 125. Tieto potrubia by mali byť tepelne zaizolované. Potrubia podľa možností nainštalujte tak, aby sa vzdialenosť medzi nasávaním a výfukom na fasáde nachádzali vo vzdialenosti 2 metre od seba. Nie je to však podmienka. Rekuperácia by mala dobre fungovať aj keď bude táto vzdialenosť menšia.

Zaústenie do kanalizácie

Je potrebné pamätať na zapojenie rekuperačnej jednotky na kanalizáciu. Jednotky musia byť štandardne vybavené nejakou formou sifónu aby nenastávalo spätné nasávanie vzduchu. V rekuperačnej jednotky počas prevádzky hlavne v zimných mesiacoch vzniká kondenzát. Nie je ho veľa, ale je ho potrebné odviesť do kanalizácie. Kondenzát je v podstate čistá voda, ktorá vznikne vyzrážaním vlhkosti z odvádzaného vzduchu pri styku so studeným vzduchom.

Umiestnenie nasávania

Ak máte vhodné priestorové podmienky situujte nasávanie čerstvého vzduchu na severnú fasádu. Hlavne v lete nebudete nasávať prehriaty vzduch z južnej fasády Vášho domu

Umiestnenie výfuku

Nie je priestorovo obmedzené, pri bungalove je ho možné ľahko zrealizovať aj cez strechu objektu.

 

Ak máte doplňujúce otázky, neváhajte ma kontaktovať emailom alebo telefonicky.

Článok pre Vás pripravil:

Ing. Rastislav Tvarog

Energetický špecialista a audítor

e-mail: info@twg.sk

Tel.: 0911 640 055

Share This