Kvalita vnútorného ovzdušia je rozhodujúca pre vaše zdravie. V nasledujúcom článku uvedieme prečo musíme byť opatrní a ako ju zlepšiť.
Prečo je doma dôležitá kvalita vnútorného vzduchu?
Hlavne preto, že vzduch je nositeľ mnohých chemických alebo biologických zložiek, ktoré môžu byť nebezpečné pre vaše zdravie. Rady produktov sú karcinogénne, iné jedovaté, iné majú vplyv na endokrinný systém. Prchavé organické zlúčeniny (VOC) alebo mierne prchavé, biologické častice (peľ, vírusy, mikróby, baktérie, spóry a plesne ), pevné častice z erózie materiálov (olovo, azbest), alergény, radón … niektoré z týchto zlúčenín sa ocitnú vo vzduchu. Avšak, za celý život prežijeme takmer 85% svojho času v uzavretých prostrediach, či už v domácnostiach, na pracoviskách alebo v doprave. 60 až 70% látok sa dostane do tela cez dýchanie. Je preto dôležité zabezpečiť dobrú kvalitu ovzdušia vo vnútri vášho domova.
Aká je kvalita vnútorného ovzdušia v domoch?
- Prvý faktor: veľa znečisťujúcich látok je prítomné vo väčšine nábytku, ako formaldehyd, ktorý možno nájsť prakticky všade …
- Druhý faktor: znečistenie ovzdušia vnútri je oveľa vyššie ako vonku! Koncentrácia prchavých organických zlúčenín (VOC) v dome je päťkrát až šesťkrát väčšia ako u vonkajšieho vzduchu!
- Tretí faktor: nerovnomernosť vnútorného znečistenia. Časť domov je z rôznych dôvodov viac znečistená. Inými slovami, sú tam významné koncentrácie určitých znečisťujúcich látok.
Aké sú zdroje znečistenia vzduchu v miestnosti?
Ako prvé nájdeme v našich domovoch väčšinu látok a znečisťujúcich častíc z vonkajšieho vzduchu (najmä jemné prachové častice) alebo z pôdy (radón). Ďalším zdrojom znečistenia je vplyv ľudskej činnosti (fajčenie, varenie v kuchyni, ..). Znečisťujúce látky sú aj v súvislosti s materiálmi použitými v dome, nátermi, maľbami a nábytkom. Nakoniec nemôžeme zabudnúť ani na našich domácich miláčikov!
V ktorých miestnostiach je kvalita vzduchu v miestnosti to najhoršie?
Niektoré časti budov majú špecifické zdroje znečistenia, ktoré môžu zhoršiť kvalitu vzduchu v miestnostiach, ako napríklad kuchyňa alebo obývačka vybavená krbom. Všeobecne platí a merania tiež ukazujú , že v spálni ľudia často trpia zníženou kvalitou vnútorného ovzdušia kvôli neefektívnej ventilácii. Pričom tam strávite skoro polovicu svojho života! Okrem prítomnosti človeka, zdroje znečistenia v tejto miestnosti pochádzajú prevažne z použitých materiálov, povlečenia, kobercov. Väčšina ľudí pri spaní zatvára dvere a takto sa izoluje od zvyšku domu. Tým narastá znečistenie ovzdušia v spálni naším dýchaním. Dvere bývajú len zriedka podrezané (s medzerou nad podlahou), takže vzduch necirkuluje. Potom nastávajú problémy s kvalitou ovzdušia. Aby sme spálňu dovetrali oknami je potrebné skoro každých 20 minút otvoriť okno. Preto je lepšie použiť vetranie s rekuperáciou.
Rady ako zlepšiť kvalitu vnútorného ovzdušia
Prvý tip je obmedziť v čo najväčšej miere zdroje znečistenia vo vnútri budov. Začnite tým, že prestanete fajčiť vo vašej domácnosti. Potom musíte dávať pozor na výber materiálov, náterov a čistiacich prostriedkov. Výrobky by ste mali voliť podľa látok, ktoré z nich prchajú. Rovnaké označenie by malo začať platiť v prípade rôznych zariadení. Okrem inštalácie efektívneho vetracieho systému, ktorého úlohou je poskytovať čerstvý vzduch a odstrániť škodliviny, treba pravidelne vetrať svoj dom oknami. V lete otvoriť okná dokorán, ak nemáte problém s peľom. V zime je dobré spraviť kompromis v otváraní okien a používať prevažne vetranie s rekuperáciou vzhľadom na spotrebu energie.
Aké poznáme možnosti vetrania?
- V obytných budovách, hlavne v bytových domoch, môže byť prirodzené vetranie šachtami. Prirodzená ventilácia môže byť veľmi efektívna, ak je dobre navrhnutá.
- Jednoduché mechanické vetranie – odťah ventilátorom vo vlhkých miestnostiach (kuchyňa, WC, kúpeľňa). Pri tomto spôsobe vetrania však netreba zabudnúť na prívod čerstvého vzduchu, napríklad mikrovetraním.
- Vetranie s rekuperáciou, vzduch sa privádza do obývacích izieb a odvádza sa z vlhkých miestností. Všeobecne platí, že výmenník tepla v rekuperačnej jednotke je osadený medzi čerstvý vzduch a odpadový vzduch, ktorý svojím odpadovým teplom ohrieva privádzaný čerstvý vzduch.
Stoja tieto riešenia za to?
Všetko záleží na vašom type bývania, dizajne a implementácii zvolenej ventilačnej stratégie. Všetky tieto vetracie riešenia sú účinné, musia však byť správne nainštalované a dobre udržiavané. Vetranie s rekuperáciou sa javí ako najuspokojivejšie hlavne z technického hľadiska. Avšak filtre si vyžadujú určitú pozornosť a občasnú výmenu, inak sa môže stať, že cez ne nebude dostatočne prúdiť vzduch.
Ak máte doplňujúce otázky, neváhajte ma kontaktovať emailom alebo telefonicky.
Článok pre Vás pripravil:
Ing. Rastislav Tvarog
Energetický špecialista a audítor
e-mail: info@twg.sk
Tel.: 0911 640 055